Yılın son gününde sebze ağırlıklı beslenin

Yılın son gününde sebze ağırlıklı beslenin

İzmir Üniversitesi Hastanesi Diyetisyeni Fatma Baysal, yılbaşı sofralarında nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgi verdi.

Baysal, 31 Aralık'a protein ağırlıklı bir kahvaltıyla başlanması gerektiğini belirterek şunları kaydetti: "Bol su alınmaya sabahtan başlanmalı. Kahvaltı yumurta, peynir gibi proteinlerle yapılmalı. Öğlen hafif sebze yemekleri tercih edilmeli. Akşam yılbaşı sofraları genelde zengin olur. Eti, tatlısı, mezesi fazladır. Bu nedenle günümüzü hafif geçirmeliyiz. Yılbaşı günü 2.5 litre su ile mineral dengesinin sağlanması için 1 adet soda içilmeli."

Diyetisyen Fatma Baysal, "Yemeğin mümkün olduğu kadar sossuz taraflarını seçin. Karbonhidrat ağırlıklı beslenme bol ödem oluşumuna neden olur ve rahatsızlık verir" diye konuştu.

yoğurtlu meze

Yılbaşı sofralarında neler olmalı

Yılbaşı sofralarının zengin protein içereceğini belirten Baysal, "Yılbaşı gecesi özellikle otlu, yoğurtlu mezeler yenilmeli. Sofranızda kızarmış, yağlı ve unlu gıdalar olmamalı. Tatlı yemekten en az 2 sonra yenmelidir. Alkol alınması durumunda ise ertesi gün içine limon damlatılmış su ve soda ile bitki çayları tüketilmeli, hafif egzersizler, yürüyüşler yapılmalıdır. Ayrıca meyve ihmal edilmemeli" dedi.

kahvaltı

Yılın ilk günü hafif bir kahvaltı yapın

Diyetisyen Fatma Uysal "Yılbaşı gecesi yoğun kalori alındığı için 1 Ocak sabahı kahvaltıda ağır gıdalar yenmemeli. Portakal suyu iyi bir tercih olur. Protein yerine hafif sebzelerle, zeytinyağıyla yapılan yiyecekler yenilmeli. Bu durum toparlayıcı etki yapar. Ayrıca 2 fincandan fazla kahve içmeyin" tavsiyesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sağlık, guatr, hipertiroidi, sivilce, hastalık tedavileri, hastalık nedenleri, prostat, yanık, göz, kalp, ilaçlar, reflü, mantar, depresyon, böbrek, kanser, sinir, şeker hastalığı