Yılbaşı gecesi için beslenme ipuçları

Yılbaşı gecesi için beslenme ipuçları

Birbirinden renkli yılbaşı sofraları ile yeni yılı karşılamaya hazırlanırken, dengeli ve ölçülü beslenmeyi unutmamak gerekiyor. "Nasıl olsa akşam çok yiyeceğim” düşüncesiyle bütün gün aç kalmak mideyi yorar ve çeşitli sağlık problemlerine davetiye çıkarır. Ancak birkaç pratik önlemle hem yılbaşı akşamını sağlıklı bir şekilde geçirmek hem de kilo dengesini korumak mümkün olabilir. Memorial Şişli Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Uz. Dyt. Merve Yüksek, yılbaşı günü dikkat edilmesi gereken beslenme kuralları hakkında bilgi verdi.

Yılbaşı günü aç kalmayın

- Güne kahvaltıyla başlayın. Sebzeli ya da peynirli yağsız bir omlet ile tam tahıllı ekmek sizi uzun süre tok tutacaktır.

- Öğle yemeğinde çorba veya sebze yemekleri ile yoğurt gibi daha hafif ve düşük kalorili yemekler tüketin.

- Gün içerisinde hafif ana ve ara öğünler tercih edin. Ara öğün olarak yağsız yoğurt, kefir, sütlü kahve veya taze bir mevsim meyvesi tercih edilebilirsiniz.

- Yeterli sıvı alımına özen gösterilmeli, mutlaka 8–10 bardak su için.

Yılbaşı gecesi için ipuçları

- Sofraya çok aç oturmayın. Aşırı açlık halinde çok çeşitli mezeler ve yemekler karşısında normalde yenilmesi gereken miktar kolayca aşılabilir.

- Sofraya oturur oturmaz 1 bardak su içilmelidir. Sağlıklı bir çorba ve mevsim yeşilliklerinden oluşan bir salata ile ana yemeğe hazırlanılabilir. Bu doygunluk hissi akşamın ilerleyen saatlerinde aşırıya kaçılmasını da engeller.

-Yılbaşı sofralarının vazgeçilmez ana yemeği hindidir. Hindi eti çok iyi bir seçim olmakla birlikte eğer yanında kestaneli pilav tüketilecekse; ekmek, makarna, börek, hamur işi yiyecekler ve patates püresi ya da kızartmasından uzak durulmalıdır.

- Ana yemeğin yanında fırınlanmış ya da buharda sebzeler ile zeytinyağlı sebzeler tüketin.

- Sofrada meze ve yemek çeşitleri çok fazlaysa her birinden en fazla 1-2 kaşık tüketin. Kızartma, çok yağlı ve mayonezli mezelerden uzak durun, yoğurtlu ve közlenmiş yağsız mezeler tercih edin.

- Yeni yıl kanepeler, cips ve patlamış mısır gibi atıştırmalıkların bulunduğu bir sofrada karşılanacaksa öncesinde hafif bir ana öğün yapın. Bu tip atıştırmalıkların küçük ama doyurucu olmayan ve kalorisi yüksek besinler olduğunu unutmayın.

- Et, tatlı, hamur işi, yağlı yiyecekler, kuruyemiş, cips ve alkolün fazla tüketilmesi hazımsızlık, şişkinlik gibi mide-bağırsak sorunlarına neden olur. Bu konuda aşırıya kaçmamaya özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sağlık, guatr, hipertiroidi, sivilce, hastalık tedavileri, hastalık nedenleri, prostat, yanık, göz, kalp, ilaçlar, reflü, mantar, depresyon, böbrek, kanser, sinir, şeker hastalığı