Yılbaşı çiçeği Kokina

Yılbaşı çiçeği Kokina

Kokina, sadece yılbaşı arefesinde satılan, yeşil yapraklı dallarını kırmızı meyvelerle taçlandıran bir çiçektir. İsmi Yunanca kırmızı anlamına gelen Kokina yeni yıl ruhunu en iyi yansıtan bitkilerden biridir.
Hem Türkçe hem de İngilizce birçok ismi olan Kokina'nın diğer adı Tavşanmemesi. İngilizcede ise Butcher's Broom ve Ruscus Aculeatus olarak anılıyor.

Yılbaşı arefesi İstanbul'da tezgahlarda

Yıl sonunda yüzünü gösteren bitki, uzun süre yola sizinle devam eder ve kolay kolay bozulmazlar. Bir yıl boyunca solmadan, yapraklarını dökmeden tazeliğini korursa uğur getirdiğine aynı zamanda 'ev sahibi' olunacağına inanılıyor. Aslında 'tek' bir çiçek değil. Meyvesi farklı, dalları farklı bitkilerden oluşuyor. Kokina, insan eliyle oluşturulan bir kombinasyon. İstanbul'da Kokina yapanların büyük bölümü de Romanlar. Yılbaşı zamanı Kokina'nın ucuna bağlanan Silcan isimli kırmızı meyveler, çiçekçiler tarafından yeşil dallara bir bütün halinde tek tek dikiliyor. Tanzimi zor ve zahmetli olan yılbaşı akşamlarının ışıltılı çiçeği aslında dikenli bir gül bahçesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sağlık, guatr, hipertiroidi, sivilce, hastalık tedavileri, hastalık nedenleri, prostat, yanık, göz, kalp, ilaçlar, reflü, mantar, depresyon, böbrek, kanser, sinir, şeker hastalığı