Yatak odasında cep telefonu sağlıksız uyku nedeni

Yatak odasında cep telefonu sağlıksız uyku nedeni

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Uyku Merkezi Başkanı ve Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, cep telefonunun yaydığı radyasyon ve ışığın uykuyu geciktirdiğini ifade etti.

Yatak odasında cep telefonu bulundurmanın zararları

Prof. Dr. Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günde 20 kişinin uyku merkezine, sabahları uyanamama, uykuda solunum bozuklukları, uykuda hareket bozuklukları, uykusuzluk veya aşırı uyku gibi şikâyetlerle geldiğini söyledi.

Uyku Merkezi'nde hastaların şikayetlerine göre kan tahlili yaptıklarını söyleyen Prof. Dr. Yılmaz, gerek duyulduğu takdirde hastayı ev ortamı şeklinde düzenlenen bir odada 1-2 gün uyutarak, elektronik cihazlarla izlediklerini aktardı.

En çok gelen şikayet: Sabah yataktan kalkamama

Hastaların en fazla "sabah yataktan kalkamama" şikayetleriyle geldiğini anlatan Prof. Dr. Yılmaz, bunun sebebinin gece uykuya dalma süresini geciktiren nedenlerden kaynaklandığını ifade etti.

Radyasyon etkisi

Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, "Kişilerde bir melatonin düzeyi vardır. Melatonin, ışıkla miktarı azalan, karanlıkla aktive olan, akşam 21.30'da vücutta salgılanmaya başlayan ve bizi uykuya hazırlayan hormondur. Telefonun yaydığı led ışık, melatonin salgılanmasını engelliyor. Cep telefonunun yaydığı radyasyonun da uyanıklığa neden olduğunu düşünüyoruz. Radyasyon beyinde uyanıklıkla ilgili merkezleri uyarıyor. Bir yandan radyasyon, bir yandan ışıkla kişinin uykuya dalması zorlaşıyor veya mümkün olmuyor" diye konuştu.

Gece 23:00'dan sonra yatak odanıza cep telefonu ile girmeyin

Prof. Dr. Yılmaz, sözlerini şöyle tamamaldı: "Yatmadan önce oyun, mesajlaşma ya da sosyal medyayla ilgilenmeyi tercih edenler, uyku için gereken melatoninin en yüksek oranda salgılandığı saatleri pas geçiyor ve tabir yerindeyse bir sonraki otobüsü beklemek zorunda kalıyor. Yani melatoninin ikinci pik yapacağı dönemi. Bu da genellikle gecenin ikinci yarısını, saat 04.00'ü bulabiliyor. Sağlıklı bir uyku istiyorsanız 23.00'den sonra yatak odanıza cep telefonu ile girmeyin."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sağlık, guatr, hipertiroidi, sivilce, hastalık tedavileri, hastalık nedenleri, prostat, yanık, göz, kalp, ilaçlar, reflü, mantar, depresyon, böbrek, kanser, sinir, şeker hastalığı