Yanıklar

 

Yanıklar

Yanıklar hakkında bilgi:

Yanık olayları hemen hemen çoğumuzun başına gelmiştir. Az yâda çok tecrübeye de sahipsinizdir belki yanıklar konusunda ama yanık olaylarıyla daha önce hiç karşılaşmamış insanlarında bu bilgileri bilmesinde fayda vardır çünkü yanık olayları kaçılmayacak bişeydir. Özellikler çocuklar yanık olaylarından daha çabuk etkilenir çünkü çocukların derileri yetişkinlere oranla daha zayıf’dır. Ve kalıcı zararlar verebilmektedir. O yüzden çocuklarımızı yanık olaylarından korumak için gerekli önlemleri almalıyız En azından bilgi sahibi olarak yanık olayları karşısında ilk müdahale yapmak çok önemlidir. Onun için bilgileri öğrenmenizde fayda vardır öncelikle yanık olayı yaşayanlara acil şifalar dileriz.

Yanık olayları her an insanın başına gelebilecek bir olğu’dur yanıklar güneş, ateş, elektrik çarpması zarar verici kimyasal maddeler, kaynar su vb. nedenler ile derinin teması halinde meydana gelebilir.

Yanıklar yanma ve vücuda etki etmesine göre derecelere ayrılır.  Yanıkların üç çeşidi bulunmaktadır.

Birinci, ikinci ve üçüncü derece yanıklar olmak üzere özellikle üçüncü derece yanıklar çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü üçüncü derece yanıklar en ağır ve en zararlı yanık çeşididir. Şimdi bu yanık çeşitlerini en az zarar veren derecesinden en çok zarar veren derecesine göre inceleyelim:

Yanık çeşitleri

 

Birinci dereceden yanıklar: diğer yanıklara göre en hafif yanık şeklidir. Çeşitli eczaneden alınan ilaçlarla müdahale edilebilir. Kızarma şeklinde ortaya çıkar genelde özellikle yaz aylarında hava sıcaklığının çok yüksek olduğu dönemlerde ve aşırı deniz ve güneş’ altında kalmaktan meydana gelir. Hemen hemen çoğumuz yaşamıştır.

İkinci dereceden yanıklar: birinci derece’deki yanıklara göre daha fazla etkili bir yanma oranıdır. Genelde deride acı ve sızlama ve deride kabarmalar yaşanır. Çok aşırı derece’de yoğun güneş altın’da kalma ve kaynar suyun deriye teması ile yaşanabilir.

Üçüncü dereceden yanıklar: en etkili ve en zarar verici yanık çeşididir. Kemiklere kadar yanma olabilir. Yoğun elektrik çarpması ve ateş ile yanma şeklinde görülebilir.  Deride kalıcı izler kalabilir. Çok önemli bir yanık çeşidi olmasıyla beraber mutlaka bir hastane ve doktor müdahalesi tarafından bakılması gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sağlık, guatr, hipertiroidi, sivilce, hastalık tedavileri, hastalık nedenleri, prostat, yanık, göz, kalp, ilaçlar, reflü, mantar, depresyon, böbrek, kanser, sinir, şeker hastalığı