Ultrason ile ilgili anne adaylarının bilmesi gerekenler

Ultrason ile ilgili anne adaylarının bilmesi gerekenler

Ultrasonla görüntüleme tekniğinin yüksek frekanslı ses dalgalarıyla doku ve organların incelenmesi olarak tanımlandığını bildiren Koru Hastanesi Riskli Gebelik Uzmanı (Perinatolog) Prof. Dr. Aydan Biri, ultrasonun özellikle gebelik takibinde fetusun (bebeğin) incelenmesinde bir devrim yarattığını ifade ederek, "Bebeğe ait hiçbir bilginin alınmadığı dönemlerden detaylı ultrason incelemeleri ile bebekteki anormalliklerin önemli oranda tespiti edebiliyoruz” diye konuştu.

Prof. Dr. Aydan Biri, hamilelik sırasında ultrason incelemesinin en yaygın nedenlerini ise şöyle sıraladı:

- Gebeliği doğrulamak,

- Fetusun canlı olup olmadığını öğrenmek,

- Doğum zamanını belirlemek,

- Bebek sayısını belirlemek,

- Bebeğin fiziksel gelişimini kontrol etmek,

- Plasentanın değerlendirilmesi,

- Amnion sıvısının değerlendirilmesi,

- Bebekle ilgili olabilecek kusurların incelenmesi,

- Bebeğin iyilik halinin değerlendirilmesi.

Ultrason nasıl uygulanır

Ultrason uygulaması başlamadan önce derininin üzerine sesin iyi iletilmesini sağlayan bir jel sürüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Biri, iyi bir görüntü bulununcaya kadar cihazın cildin üzerinde gezdirildiğini ve uygun kesitler alındığını ve bu görüntülerin de kayıt edilebileceğini, basılabileceğini veya raporlanabileceğini dile getirdi. Fetal tıp ve fetal anomaliler konusunda deneyimli uzmanlar (perinatolog) tarafından yapılan detaylı ultrasonun anne ve bebekle ilgili riskli durumlarda mutlaka önerildiğini belirten Prof. Dr. Biri, fetusun organ gelişiminin önemli bir kısmının tamamlandığı 18-22. haftaların ayrıntılı ultrasonun önerildiği haftalar olduğunu söyledi.

Son yıllarda 11-14. haftalarda özellikle vajinal yoldan yapılan incelemelerde organların çoğunun görüntülenebildiğini dile getiren Prof. Dr. Biri, beyin ve kalp gibi organlardaki bazı anomalilerin geç gebelik döneminde ortaya çıkması veya ancak görülebilmesi sebebiyle 28-32. haftalarda fetusun yeniden detaylı bir incelenmesi önerilir hale geldiğini sözlerine ekledi. Prof. Dr. Biri, detaylı ultrasonografinin bebeğin sağlıklı olduğunu garanti etmediğini, bebeği iyileştirmeye yönelik bir katkısının olmadığını, sadece tanı için kullanıldığının unutulmaması gerektiğini vurguladı.

Ultrason ile tanı almayan durumlar

Bir bebeğin hastalıklı olma oranının bir yetişkinden daha fazla olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Aydan Biri, bebeğe ait çok sayıda yapısal ve genetik sorunların olabileceğini belirtti. Prof. Dr. Biri, büyük ve küçük yapısal kusurların bir kısmı ultrason ile tanı almazken, kromozom ve gen düzeyindeki genetik sorunlara da ultrasonla tanı koyulamadığını bir bebeğe normal demek için tüm anatomik ve fiziksel yapıları, organları, kromozomları, genleri bilmek gerektiğini söyledi.

Ultrason hakkında yanlış bilinenler

Prof. Dr. Biri, ultrason için başvuran hastaların önemli bir kısmının dört boyutlu görüntünün detaylı ultrason olduğunu düşündüğünü fakat fetal detaylı ultrasonografik incelemenin amacının fetusun iyi bir muayenesi olduğunu söyledi. Prof. Dr. Biri, Dünya Ultrason Derneği'nin fetüs incelenirken deneyimli bir hekimin iyi bir cihazla ve hızlı bir şekilde değerlendirmesini önerdiğini ve bebeğin CD'si veya görüntüsü bu işlemin amacı dışında olduğunun altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sağlık, guatr, hipertiroidi, sivilce, hastalık tedavileri, hastalık nedenleri, prostat, yanık, göz, kalp, ilaçlar, reflü, mantar, depresyon, böbrek, kanser, sinir, şeker hastalığı