Üç yıllık sessizliğini tost isteyerek bozdu

Üç yıllık sessizliğini tost isteyerek bozdu

İki yaşındayken konuşma yeteneğini kaybeden Coco, son zamanlarda en çok sevdiği yiyeceği isteyerek ailesini şaşkına çevirdi. 3 yıldır sadece resimler aracığıyla iletişim kuran küçük kız annesini de hayretler içerisinde bıraktı. 48 yaşındaki anne Rachel: "3 yıl içinde söylediği ilk şey bu oldu. Gerçekten büyülü bir andı. ''Daha fazla tost istiyorum'' bunu söyleyip duruyordu."

ABA (Uygulamalı Davranış Analizi)'da Temmuz ayından itibaren tedavi gören Coco'ya 65 bin TL yardım toplanmış. Coco'nun ablası Elcocks, ''Annem Coco'ya temel konuşma terapisi, mesleki ve okul terapisi için kendini adadı. Onun için işini bıraktı. Annem her gün Coco'nun geleceği konusunda endişeye kapılarak yatağa girer. Kabuslar görerek uyanır. Annemin Coco'dan en çok duymak istediği şeyse ''Annemi seviyorum ve annemi istiyorum'' sözleri.

Otizmde ABA Terapisi nedir

Uygulamalı Davranış Analizi, ya da ABA, başlangıçta Kaliforniya Üniversitesi'nde geliştirildi. Otizmli çocukların eğitiminde kullanılan ABA yöntemi, erken dönemde yoğun bireyselleştirilmiş bir eğitim programıyla otizmli çocukların akranları ile birlikte okula gitmesini amaçlamaktadır. ABD'de yapılan araştırmalar, erken dönemde haftada 20-40 saat eğitim alan otizmli çocukların sosyal, akademik ve bilişsel açıdan akranlarını yakaladığını göstermiştir. ABA, otizmli çocuklarda istenmeyen davranışların azaltılmasını, alternatif davranışların arttırılmasını hedefleyen, davranışı çok iyi analiz eden bir yöntemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sağlık, guatr, hipertiroidi, sivilce, hastalık tedavileri, hastalık nedenleri, prostat, yanık, göz, kalp, ilaçlar, reflü, mantar, depresyon, böbrek, kanser, sinir, şeker hastalığı