Türkler en çok kiminle tatile çıkıyor

Türkler en çok kiminle tatile çıkıyor

Eşle tatili en çok hangi coğrafi bölge seviyor? Türkler hangi akrabalarıyla seyahati dünyada en çok tercih edenler arasında? İnsanların yüzde kaçımız, "Kaynanamla gezmek istemem” diyor? Yanıtlar momondo'nun yağtığı yeni araştırmasında ortaya çıktı.

Türkler eşlerinin başka biriyle seyahatine olumsuz bakıyor

Seyahat arama sitesi momondo'nun geçtiğimiz haftalarda sonuçları yayınlanan araştırması, Avrupa'da eşinin ya da sevgilisinin kendinden başka biriyle seyahat etmesine en çok karşı çıkanların Türkler olduğunu ortaya koymuştu. Hal böyle olunca momondo, bu kez de katılımcılara, "Peki en çok kiminle seyahat etmeyi tercih ediyorsunuz” sorusunu yöneltti. Ülkelere ve coğrafi bölgelere göre karşılaştırmalar içeren araştırmanın en dikkat çekici sonuçları şöyle:

Eşle seyahati dünyada en çok tercih eden ikici ülkeyiz

Verilen yanıtlara göre yüzde 77'lik bir kısmın ilk tercihi, eşle veya sevgiliyle seyahat etmek. Bu oran Akdeniz Bölgesi'nde yüzde 82'ye çıkarken, oranın en düşük olduğu bölge yüzde 68'le Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu. Diğer yandan bu sonuçlara göre Türkiye dünya genelinde Çin'in (%80) ardından eş ya da sevgiliyle seyahatin en çok tercih edildiği ikinci ülke.

Gençlerin favorisi aradaşla seyahat

İkinci sırada ise yüzde 56 ile arkadaşlar yer alıyor. Arkadaşlarla seyahat etmeyi en çok sevenler yüzde 70'lik oranla 18-22 yaş grubundakiler, en az sevenlerse yüzde 27 ile 56-65 yaş arasındaki turistler. Coğrafi bölgeler arasındaysa kayda değer bir farklılık bulunmuyor.

Akrabalarla seyahatte liderlik İç Anadolu'da

Kardeş, hala, amca, dayı gibi diğer aile üyeleri, yüzde 18'le beşinci sırada. Diğer aile üyeleriyle seyahati en az Karadenizliler, en çok ise İç Anadolulular tercih ediyor. Altıncı sırada yüzde 16'yla tur vb. toplu seyahat edilen durumlarda edinilen arkadaşlarla yer alıyor.

Kayınvalide ile seyahati hiçbir millet sevmiyor

En az tercih edilen seçeneklerler arasındaysa, her biri yüzde 4'er oy alan iki seçenek yer alıyor. Yalnız başına seyahat etmek ve kayınpederle ya da kayınvalideyle seyahat etmek. Yalnız başına seyahate çıkmayı yüzde 9'ar oyla en çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri tercih ederken, yüzde 3'er oyla en az İç Anadolu ve Akdenizliler seviyor. Kayınpeder ya da kayınvalideyle seyahat konusunda ise oranlar pek oynamıyor; özetle Türkiye'nin tamamı bu tür bir tatilden hoşlanmıyor. Üstelik dünya genelinde de durum pek farklı değil!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sağlık, guatr, hipertiroidi, sivilce, hastalık tedavileri, hastalık nedenleri, prostat, yanık, göz, kalp, ilaçlar, reflü, mantar, depresyon, böbrek, kanser, sinir, şeker hastalığı