Siğiller

 

Siğiller

Siğil vücut üzerinde oluşan, genellikle el, parmak, diz ve dirseklerde daha fazla rastlanan, kahverengi ya da pembemsi renkli, pütürcüklü kabartılardır. Her yaş grubunda görülmesine karşın çocukluk ve ergenlik dönemlerinde çok daha sık rastlanır. Siğiller uçuk adı verilen hastalıklarla aynı gruptadır. Papilloma virüsü tarafından yapılan 70 değişik hastalıktan biridir. Siğiller vücutta bulundukları yere göre tanımlanır. Yaygın siğiller el ve parmak yüzeylerinde olauşan siğillerdir. Taban siğilleri ayak tabanlarında görülür. Ayak tabanlarında derinin içine doğru büyür ve ciltte delikler oluşturur. Kan damarlarına ulaşabilir ve çok acı verici olabilirler. Düz siğiller derinin her bölümünde olabilen, kümeler halinde büyüyen ancak tümseklenme yapmayan siğillerdir. Karnıbahara benzer görünümleri ile üreme organları ve anüs çevresinde görülen siğiller ise zührevi siğil olarak adlandırılır. Bu tip genellikle cinsel ilişki ile bulaşır. Siğiller bir çok durumda genellikle tedaviye gerek kalmadan zaman içinde kaybolur. Kendiliğinden iyileşmeyen siğillerde salisilik asit kullanılabildiği gibi, kriyoterapi denilen sıvı ile dondurma yönteminde azot yardımı ile siğil hücreleri yok edilir. Bu iki şekilde tedavi edilmeyen siğillerde cerrahi girişimson çare olarak düşünülür. Özellikle ayak altında çıkan ve yürmeyi zorlaştıran türde cerrahi tedavi bazen kaçınılmazdır. Zührevi olarak sınıflandırılan siğiller mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmelidir. Bu yazı xsaglik.com sitesi için hazirlanmistir. Siğil problemi yaşayan bir kişinin bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalarla beslenmesi ve bağışıklığı baskılayan şekerli gıdalardan uzak durması gerekir. Siğil tedavisinde 1 ay boyunca günde iki defa birer damla mazı yağı ya da sarımsak yağı damlatma, ekinezya çayı içme, selenyum takviyesine başvurma ve E vitamini kullanma kendi başımıza başvurabileceğimiz yöntemlerdir. Bu yazı xsaglik.com sitesi için hazirlanmistir.

1 thought on “Siğiller

  1. Selamlar; bende başlayan ve eşime bulaşan kan bezesi gibi küçük başlayıp sonra siğile dönüşen bir tür deri hastalığımız var. 10 yılı aşkındır sürüyor, ben asit uygulamalarıyla kendimdekileri azalttım ancak eşimdekiler hem çoğaldı hemde boyun, bacak, ön vücut ve genital organ yakın bölgelerinde fazlaca çoğalarak sürüyor. Çözüm için yardım rica ediyoruz. Saygılarımızla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sağlık, guatr, hipertiroidi, sivilce, hastalık tedavileri, hastalık nedenleri, prostat, yanık, göz, kalp, ilaçlar, reflü, mantar, depresyon, böbrek, kanser, sinir, şeker hastalığı