Sedef hastalığı

 

Sedef hastalığı

Sedef hastalığı

Sebebi bilinmeyen bu hastalık oldukça sık rastlanan bir deri hastalığıdır.  Bilhassa oynak bölgelerinde deri kırmızı ve yer yer kabuklu bir durum gösterir. Kabuklar sedef gibi parlar. Bunun için hastalığa sedef hastalığı isimi verilmiştir.

Sedef hastalığı ilk başlangıçta ufak noktalar şeklinde oynak bölgelerinden başlar ve zamanla büyün vücudu sarar.  Sedef hastalığı Yüz ve boyuna yayıldığı vakit estetik bakımdan üzücü olur. Mevsimlerle ve iklim şartları ile hastalığın hafifleyip artması bakımından bir ilgi dikkati çekicidir. Sedef hastalığı Kadın ve erkeklerde de aynı belirtilerde bulunur. Daha çok orta yaşlarda belirir. Yıllarca sürer. Sedef hastalığının Hayatı tehdit edici bir tahribi yoktur.

Sedef Hastalığının sebebi belli olmamakla beraber bir sinir sistemi bozukluğu sonucu ortaya çıktığı ileri sürülmektedir. Bazı araştırmacılar da vitamin eksikleri üzerinde durmaktadırlar. Deneylere göre bu hastalara bira şarap vb. içkiler çok zarar vermektedirler. Hastalığın alevlenmesine sebep olmaktadırlar. Büyük üzüntü ve asabi yorgunluklar hastalığın şiddetlenmesinde rol oynarlar. Güneş ve deniz banyolarının bu hastalık da büyük faydalar sağladığı kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sağlık, guatr, hipertiroidi, sivilce, hastalık tedavileri, hastalık nedenleri, prostat, yanık, göz, kalp, ilaçlar, reflü, mantar, depresyon, böbrek, kanser, sinir, şeker hastalığı