Sağlıklı yaşam ve beslenmede renklerin rolü

Sağlıklı yaşam ve beslenmede renklerin rolü

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü'nün, öğrencilerine yoğun çalışma tempoları içinde nefes aldırmak, onları eğitim aldıkları lisans ve yüksek lisans programları dışındaki alanlarda Türkiye'nin başarılı isimleri ile bir araya getirmek üzere düzenlediği Teneffüs Programı'na Renk Uzmanı Aydan Öztürkatalay konuk oldu. Aydan Öztürkatalay, sağlıklı yaşam, beslenme ve diyette renklerin rolünü anlattı.

Rengin sadece giyim olarak değil, taşınılan enerji ve kişi için bir çeşit pin kodu, şifre, ipucu ve karakter belirleyicisi olduğunu ifade eden Renk Uzmanı Aydan Öztürkatalay, kırmızı rengin kan basıncı, dolaşım sistemi ve tükürük bezleri üzerindeki etkisine değindi. Beynin yutkunma merkezini uyandırma özelliği nedeni ile yararlı olmayan içeceklerin kırmızı bardaklarda içilmesini tavsiye eden Öztürkatalay, kırmızının olumlu enerjisini artıran, olumsuz enerjisini baskılayan turkuazın iradeyi güçlendirerek bağımlılığı azalttığını, obeziteyle savaşta etkili olduğunu ve sigara içimini azalttığını dile getirdi.

Yerken, içerken, uyurken bunlara dikkat

Aydan Öztürkatalay, sağlıklı yaşam, beslenme ve diyette renklerin kullanımının püf noktalarını şöyle sıraladı:

- Az yemek istediğiniz yemekleri, zıt renkli tabaklarda örneğin pilavı kırmızı renkli tabaklarda, daha çok yemek istediğiniz yeşil sebzeleri ise yeşil tabaklarda yeyin. Renk, beyindeki tokluk hissini etkiler. İlk önce gözünüz doyar.

banyo dekorasyonu

- Turuncu, sindirim sistemini çalıştırır. Barsak problemi yaşıyorsanız, tuvaletinizde turuncu renkli obje bulundurun.

- Sarı, mide, barsak, pankreas, karaciğer ve böbrekler üzerinde, zekâ, zihin faaliyetlerinde etkilidir. Sarı renkten fonksiyonel olarak uzak kalırsanız sizde diyabet hassasiyeti ya da safra kesesi taşı problemi olabilir.

- Denge ve huzuru sağlayan yeşil, kolesterolü dengeler, kalp ve akciğer üzerinde etkilidir. 12 dakika yeşile bakmanız konsantrasyonunuzu artırır.

- Sakinlik veren mavi, yüksek tansiyonun düşürülmesinde faydalıdır.

- Dünyada en çok kullanılan renk mavi, ardından sırasıyla kırmızı ve eflatundur.

- Çivit mavi, lenf ve salgı bezleri üzerinde etkilidir, beynin sağ ve sol lobunu dengeler, iştahı kapatır. Az yemek istiyorsanız, yemeklerinizi çivit mavi renkli tabaklarda yemeyi tercih edin. İştah azaltan iki renk ise pembe ve eflatundur.

yatak odası dekorasyonu

- Eflatun, fiziksel ve ruhsal dünyanızda denge sağlar. Uyku probleminiz varsa yatak odanızı eflatun, magenta, pembe veya lilaya boyatın. Asla yeşil, beyaz ya da mavi kullanmayın. Mavi ve yeşil ise sık sık idrara çıkmayı tetikler, uyku daha çok bölünür.

- Beyaz renk serotonin salgılatır. Eğer uzun saatler uyumaktan şikayetçiyseniz, yatak odanızı beyaza boyatın.

- Cep telefonunun mavi ışığı melatonini baskılar, yatak odanızda cep telefonu bulundurmayın.

- Gece uyuyamayan kişiler tarafından kendilerini maskeleyerek güçlü görünmek için tercih edilen siyah, sanıldığının aksine zayıf göstermez.

- Uykusuzluk probleminin giderilmesinde vişne ve ceviz gibi melatonin yüklü iki gıdadan yararlanabilirsiniz.

ıspanak ve havuç

- Ispanak gibi yeşil, havuç gibi turuncu fitokimyasallar karotenoid içerir. Karotenoidli gıdalar umut aşılar, hayata daha pozitif bakmaya yardımcı olur. Öğünlerinizde mutlaka turuncu ve yeşil fitokimyasallar bulunsun.

- Yemek yerken Segah gibi ağır müzikler dinleyin. Yemek yeme ritminizi düşürür.

- Korku filmi iştah kapatır, komedi ya da dram duyguları harekete geçirir, iştahı açar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sağlık, guatr, hipertiroidi, sivilce, hastalık tedavileri, hastalık nedenleri, prostat, yanık, göz, kalp, ilaçlar, reflü, mantar, depresyon, böbrek, kanser, sinir, şeker hastalığı