Sağlıklı saçlar için tüketmeniz gereken besinler

Sağlıklı saçlar için tüketmeniz gereken besinler

Tüm kadınlar sağlıklı, parlak ve dökülmeyen saçlara sahip olmak ister. Ancak bilinçsiz yapılan diyetler ve şeker oranı yüksek olan rafine karbonhidrat ve gıdalar tıpkı vücudumuz gibi saçlarımızın da sağlıksız olmasına neden olur. Zayıf, kuru, cansız saçları tetikleyen başka faktörler de var. Bu faktörler arasında besin eksiklikleri, stres, hormonal değişiklikler, dolaşım yetersizliği, tiroid problemleri ve hatta saçı aşırı ovalamak yer alıyor. Uzmanlar saçlarınızın sağlığı için eğer diyet yapıyorsanız mutlaka beslenme uzmanının tavsiylerine uyulmasının altını çiziyor.

İşte sağlıklı saçlar için önerilen gıdaların faydaları...

İstiridye

Çinko yönünden oldukça zengindir. Çinko vücut için önemli bir antioksidandır. Saçın dökülmesine engel olur ve büyümesine yardımcı olur.

Yumurta

Yumurta tüketmeniz için iyi bir neden. Yüksek protein ve biyotin içeren yumurta saç derisini besler ve içerdiği B vitaminiyle saçın büyümesine yardımcı olur.

Orkinos

Sağlıklı saçlar için gerekli olan omega-3 yağ asitleri içerir. Eğer vejetaryen iseniz bu yararları elde etmek için keten tohumu tüketebilirsiniz.

Ceviz

Ceviz biotin açısından oldukça zengin bir çerezdir. Biotin, saç güçlendirir, saç kaybını azaltır ve saç büyümesini artırmaya yardımcı olur.

Havuç

Gözler için oldukça faydalı olan havuç saçınızdaki doğal yağları korur ve parlak gözükmesini sağlar.

Kümes hayvanları

Protein açısından zengin olan tavuk gibi kümes hayvanları sağlıklı saçlar için gerekli bir besindir. Yeterli protein almamak zayıf ve kırılgan saçlara neden olur. Proteim eksikliği saç renginin kaybolmasına da neden olabilir.

Somon

Omega 3 yönünden oldukça zengindir. Saç köklerinin sağlam olmasını sağlar ve saçın sağlıklı büyümesine yardımcı olur.

Ispanak

B, C, E vitaminleri açısından zengin olan; potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum içeren ıspanak sağlıklı saçlara sahip olmak için mutlaka tüketilmelidir. Özellikle demir açısından oldukça zengin olan ıspanak saç köklerine oksijen sağlar.

Mercimek

Çinko, biotin ve protein açısından zengindir. Protein saçlar için makro bir besindir. Protein, gerçek saç tellerinin güçlenmesine yardımcı olur.

Tatlı patates

Tatlı patates beta-karoten dolu bir besindir. A vitamini içeren tatlı patates saç derisini güçlendirmede oldukça etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sağlık, guatr, hipertiroidi, sivilce, hastalık tedavileri, hastalık nedenleri, prostat, yanık, göz, kalp, ilaçlar, reflü, mantar, depresyon, böbrek, kanser, sinir, şeker hastalığı