Saç Dökülmesi Nedenleri

 

Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesinin bir sürü nedeni vardır. Günde 50-100 arası saç telinin dökülmesi normaldir. Fakat bu sayının fark edilecek kadar artması, örneğin; banyoda, elbiselerde, tarakta aşırı miktarda saç birikmesi bu anormal saç dökülmesinin işaretidir. Saç dökülmelerinin tedavisi için önce ona neden olan etkeni belirlemek gerekir.

Saç dökülmesinin nedenleri

  • Demir eksikliği ve kansızlık, tiroit hastalıkları, mantar, kanser, hormonal dengesizlikler saç dökülmesinde önemli bir nedendir.
  • Kullandığımız bazı ilaçlar da yan etki yaparak saç dökülmesine neden olurlar. Örneğin; kullanılan doğum kontrol hapları veya kanser tedavisinde kullanılan ilaçlarin saç dökülmesine neden oldukları bilinmektedir.
  • Sıkıntıya, strese bağlı olarak da saç dökülmesi ortaya çıkar. Mesela uzun süreli olarak yüksek ateşe maruz kalındığında, ciddi bir enfeksiyon veya büyük bir ameliyat geçirildiğinde saç dökülmesi ortaya çıkabilir.
  • Kadınlarda kullanılan kimyasallar, şampuanlar veya saçlara uygulanan (maşa, fön gibi ) bazı yöntemler de saçların kuruyup cansızlaşmasına neden olarak saç dökülmesine yol açabilmektedir.
  • Saç dökülmeleri genetik de olabilir. Fakat kadınlarda erkeklerde olduğu sıklıkta görülmez. Kadınlarda tepe bölgesindeki saçların incelip cansızlaşmaya başlaması ve seyrelmesiyle ortaya çıkar.
  • Beslenmenin de saç dökülmesi üzerinde önemli bir etkisi vardır. Zayıflama kaygısıyla diyet yaparken oluşan dengesiz beslenmelerde saçlar önemli ölçüde zarar görürler. Özellikle proteince fakir diyetlerde protein eksikliğine bağlı olarak saçların dinlenme evresine girmesiyle önemli ölçüde saç kaybı oluşur. Fakat yeterince protein alımıyla bu durum çözülebilir.
Eğer saçlar anormal olarak dökülüyorsa mutlaka bir uzmana danışılmalı ve hafife alınmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sağlık, guatr, hipertiroidi, sivilce, hastalık tedavileri, hastalık nedenleri, prostat, yanık, göz, kalp, ilaçlar, reflü, mantar, depresyon, böbrek, kanser, sinir, şeker hastalığı