Mutfakta daha az zaman geçirmenize yardımcı olacak tüyolar

Mutfakta daha az zaman geçirmenize yardımcı olacak tüyolar

Her akşam yemek hazırlamak hiç de kolay bir iş değildir. Özellikle de çalışan bir kadınsanız o zaman zamana karşı yarışmanız gerekir. Zamanınızı daha iyi planlamak, mutfakta daha az vakit geçirerek ailenize güzel yemekler sunmak istiyorsanız bu ipuçları size yardımcı olabilir. Böylece kalan zamanı kendiniz için kullanabilirsiniz.

Kilerinizi dolu tutun: Her zaman kilerinizi dolu tutun. Domates rendesi, kahverengi pirinç, tavuk suyu gibi çok kullanılan malzemeler kilerinizde bulunsun.

Derin dondurucuyu kullanın: Sebzelerinizi zamanında ve ucuza alarak derin dondurucuda saklayın. Aynı zamanda tereyağı, ekmek ve etinizi de hep derin dondurucuda bulundurun. Böylece yemek planlamanız daha kolay olacaktır.

Alışveriş listesi yapın: Alışverişe gitmeden önce evinizdeki eksiklerin ve alacaklarınızın listesini mutlaka yapın. Böylece ihtiyacınız olmayan gıdaları almayacak, ihtiyaçları tamamlalayacaksınız.

temiz mutfak

Mutfağınızı her zaman temiz tutun: Böylece yemek hazırlamak istediğiniz zaman önce mutfağı temizlemek için zaman harcamazsınız.

Malzemelerin eksiksiz olsun: Bir tarifi yapmaya başlayacaksanız, önceden tüm malzemeleri hazırlayın. Böylece eksik malzeme sürprizi yaşamayacaksanız hem de istediğiniz lezzeti yakalama imkanınız olacak. Bu hazırlık size stressiz bir çalışma sağlayacaktır.

Profesyonel araçlar kullanın: Yemeğinizi hazırlaken malzemelerin tam olmasının yanısıra önemli bir başka ayrıntı da profesyonel aletlerdir. Örneğin yapacağınız doğramada doğru bıçak kullanırsanız, işiniz daha çabuk tamamlanacaktır.

Yemek hazırlığını sabah yapın: Akşam işten geç geliyor ve yemek hazırlamak zor oluyorsa o zaman yemeklerin malzemelerini sabahtan hazırlayın. Böylece size zaman kazandıracaktır. Hazırladığınız yiyecekleri taze tutmak için mutlaka buzdolabında saklayın. Yıkadığınız salata ve sebzeleri plastik torbalara koyabilir, hava geçirmez kaplarda pişirilen etler, peynir, soğan, sarımsak gibi güçlü kokulu gıdaları saklayın.

yeşillik

Yeşillikleri saklayın: Örneğin salata yemeyi seviyorsanız marulları yıkayıp, iyice kuruttuktan sonra 5 gün boyunca kağıt havlu içinde taze bir şekilde tutabilirsiniz.

Toplu işlemler yapın: Et veya tavuk için kullanacağınız sosları biraz daha fazla yapın. Böylece bir sonraki yemek için hazır sosunuz olacaktır.

Tek çeşit yemek içinde bir kaç ürün kullanın: Örneğin bir makarna pişirecekseniz, bunu sebzeli olarak hazırlayabilirsiniz. Böylece hem makarna hem de sebze yemiş olursunuz. İyi ayrı yemek için ekstra efor sarfetmemiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sağlık, guatr, hipertiroidi, sivilce, hastalık tedavileri, hastalık nedenleri, prostat, yanık, göz, kalp, ilaçlar, reflü, mantar, depresyon, böbrek, kanser, sinir, şeker hastalığı