Melisa ve ıhlamur çayı nasıl hazırlanır

Melisa ve ıhlamur çayı nasıl hazırlanır

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri Mehmet Şirin Yalvaç ile siz kadinvekadin.net takipçileri için keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Bu videomuzda çay hazırlama methodlarından demleme ve suda yumuşatma yönteminİ ele aldık.

Melisa çayının hazırlanışı

Melisa bitkisini her yerde bulabilirsiniz fakat dikkat etmeniz gereken nokta hakiki melisa yaprağının kalp şekilinde olmasıdır. Melisa çayı kalbi güçlendirir, rahat bir uyku için de idealdir aynı zamanda vücudu sakinleştirir ve dinlendirici bir özelliğe sahiptir. Melisa çayı ve bütün narin yapıda olan bitkiler demleme yöntemiyle hazırlanmalıdır. Cam ve porselen demlik kullanmaya özen gösterin. Kullandığınız kaşığın ise tahta olmasına dikkat edin. Daha önceden kaynatılan suyun altı kapatıldıktan sonra 1 tutam melisa yaprağı atın ve kapağını kapatıp demlemeye bırakın. Çok narin yapıdaki bitkileri 3-5, saplı ve biraz daha sert yapıdakileri ise 5-7 dakika demleyin. Akşam yatmadan önce içilmesi tavsiye edilen bu çayı demlendikten sonra dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz.

Ihlamur çayının hazırlanışı

Ihlamur çayı, demleme yöntemiyle olduğu gibi genelde pek tercih edilmeyen suda yumuşatma yöntemiyle de hazırlanır. Suda yumuşatma, içerisindeki etken maddelerin sıcaklıkla uçmasını istemediğimiz bitkilerin hazırlandığı yöntemdir. Hazırlarken 1-2 tutam ıhlamuru kavanozun içine atın ve 1 ya da 2 fincan kadar da soğuk su ilave edip tahta kaşık ile karıştırın. En az 2, en fazla 24 saat beklettiğiniz bu çayı ılıklaşana kadar süzüp içebilirsiniz.

Röportajın devamı için tıklayınız - İZLE:

Kadinvekadin.net özel haberidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sağlık, guatr, hipertiroidi, sivilce, hastalık tedavileri, hastalık nedenleri, prostat, yanık, göz, kalp, ilaçlar, reflü, mantar, depresyon, böbrek, kanser, sinir, şeker hastalığı