Kilo vermek istiyorsanız sarılın

Kilo vermek istiyorsanız sarılın

Aile Hekimi ve Bütünsel Tıp Uzmanı Dr. Gönül Ateşsaçan "Kilo sorununu aşabilmenin tek yolu, sevgi. Oksitosinin sağlıklı düzeyde salınabilmesi için her gün 6-8 kişiye sarılmak gerekir" dedi.

Oksitosini artırmak gerekiyor

Ruhsal ve fiziksel gevşemeyi oluşturmak için vücudumuzda oksitosini artırmak gerektiğini söyleyen Dr. Gönül Ateşsaçan, oksitosin hakkında şu bilgileri verdi:

"Oksitosin, orgazm sırasında salgılanır ve duygusal bir bağın kurulmasına yardımcı olur. Aynı zamanda doğum sırasında ve emzirme döneminde de salgılanır. Doğumdaki kasılmalar, oksitosin hormonu salgılanmazsa başlamaz.

Bu hormon; sakinleştirmeye, endişe ve stresi azaltmaya yardımcı olur. Sarılmayı ve göz temasını artırır. Oksitosin, aile ya da dini topluluk içinde olma duygusu yaşanırken, meditasyonda ve hipnozda da üst düzeyde salgılanabilir. Artan oksitosin düzeyi kan basıncını düşürüp stresin etkilerini azaltmaya destek olabilir. Bu da iştahınızı kontrol etmenize yardım eden CCK (kolesistokinin) denilen maddenin düzeyini artırır.

Oksitosinle kilo verme arasında doğrudan bir ilişki yok; ama diğer insanlarla pozitif etkileşimde bulunmak, kilo vermenize ve sağlıklı kiloda kalmanıza yardımcı olabilir. Araştırmalar, artan oksitosin düzeyine sosyal etkileşimler ve dokunmanın yol açtığını gösteriyor."

İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sağlık, guatr, hipertiroidi, sivilce, hastalık tedavileri, hastalık nedenleri, prostat, yanık, göz, kalp, ilaçlar, reflü, mantar, depresyon, böbrek, kanser, sinir, şeker hastalığı