Kepek sorunuyla savaşan 12 doğal yöntem

Kepek sorunuyla savaşan 12 doğal yöntem

Saçınızda bulunan kepekten kurtulmanın kolay ve hızlı bir yolunu mu arıyorsanız doğru adrestesiniz. Kepek, "Seboreik Dermatit” olarak bilinen bir kafa derisi bozukluğudur. Neyse ki, kolayca evde tedavi edilebilen bulaşıcı olmayan bir durumdur. Kepeğin en yaygın belirtileri kaşıntılı kafa derisi, beyaz pullar ve saç dökülmesidir. Kepeğin yoğun olması halinde yüz ve kafa derisinde akne de olabilir.

Peki kepeğin yok edilmesi için ne yapılması gerekiyor?

Yoğurt: Saçı bölümlere ayırın ve kafa derisi üzerine doğrudan yoğurt uygulayın. 20 dakika sonra hafif bir şampuan ile saçlarınızı yıkayın.

Aspirin: Bir havanda birkaç aspirini ezin. Ezdiğiniz aspirinleri şampuanın içine koyun. Saçınızı şampuanlayın ve 2-3 dakia boyunca saçınızda bekletin. Ardından ılık suyla durulayın.

Elma sirkesi: Bu en iyi ve en etkili kepek ilaçlarından biridir. Elma sirkesi ile suyu eşit miktarda karıştırın. Kafa derisi üzerine masaj yapın. Masajı çok nazik bir şekilde yapın kafa derisine kesinlikle zarar vermeyin. 10-15 dakika kadar bekletin ve sonra ılık su ile saçınızı yıkayın. Bu işlemi 1 hafta boyunca her gün yapın. Eğer kafa derisi üzerinde yaranız varsa o zaman uygulamayın. Çünkü yanma hissedebilirsiniz.

kabartma tozu

Kabartma tozu: Saçlarınızı yıkarken normal şampuan yerine kabartma tozu kullanın. Saçınızı ıslatın ve kafa derisi ve saçın üzerine bir çay kaşığı kadar kabartma tozu sürün. Bir dakika bekleyin ve sonra iyice durulayın. 2 hafta boyunca bunu yapmaya devam edin. Bu uygulama ile kafa derisi doğal yağ üretimine başlayacaktır.

Muz ve elma sirkesi: Bir kap içinde olgun muzu püre yapın. İçine 2 bardak elma sirkesi ekleyin. İyice karıştırarak macun haline getirin. Kafa derisinin üzerine 10 dakika kadar masaj yaparak uygulayın. 30 dakika beklettikten sonra saçınızı ılık su ile yıkayın. Haftada 1 kez uygulayın. Bu işlem saçlarınıza harika bir görünüm kazandıracak ve kepeğinizi yok edecektir.

Bebek yağı: Yavaşça bebe yağı ile saç derisine masaj yapın ve sonra saçınızı havlu ile sarın. Bir gece bekletin ve sabah kepek önleyici şampuan ile yıkayın.

Hindistan cevizi yağı: Bu kepek tedavisinde kuru saçlar için uygundur. Hindistan cevizi yağı ile nazikçe masaj yapın. En az 1 saat boyunca saçınızda kalmasını sağlayın. Sonra şampuan ile saçınızı yıkayın.

Çemen tohumları: Bir çorba kaşığı çemen tohumunu havanda iyice dövün. Tohumların üzerine 2 su bardağı su ekleyin. Yatmadan önce saç derisine ve saçlarınıza sürün. Ertesi gün durulayın.

bal

Bal: Pürüzsüz bir kalın macun yapmak için bal, Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve yoğurdu karıştırın. Başınızın üzerine karışımı yayın ve hafifçe saçınızın ucuna kadar kafa derisine masaj yapın. Bu uygulamayı banyoda yapmak daha iyidir. Banyoda buharlı ortamda 20 dakika bekletin ve sonra saçınızı şampuanla yıkayın.

Limon suyu: Tüm kafa derisi üzerinde limon suyunu uygulayın ve 20-25 dakika bekletin. Kaşıntıya neden olabilir, ancak bu normaldir. Şampuanla saçınızı yıkayın ve mümkün olduğunca sık tekrarlayın.

Yumurta sarısı: Yumurta sarısı kepekle savaşır ve saç için mükemmel bir kremdir. İki yumurta sarısını doğrudan saçınıza uygulayın. Saçınızın kuru olduğundan emin olun. Sonra duş bonesiyle saçlarınızı kapatın ve 1 saat bekletin. Ardından saçınızı şampuanla yıkayın.

Zeytinyağı: Saçınıza zeytinyağı sürün ve 5-10 dakika bekletin. Sonra yıkayın. Ayrıca yatmadan önce geceleri zeytinyağı uygulayın. Zeytinyağı kafa derisi tarafından emilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sağlık, guatr, hipertiroidi, sivilce, hastalık tedavileri, hastalık nedenleri, prostat, yanık, göz, kalp, ilaçlar, reflü, mantar, depresyon, böbrek, kanser, sinir, şeker hastalığı