Kemik suyunun bilmediğiniz faydaları

Kemik suyunun bilmediğiniz faydaları

Kış aylarıyla birlikte nezle, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda hızlı bir artış yaşandığına dikkat çeken uzmanlar, kemik suyunun vücudu zararlı mikroplara karşı koruyabileceğini belirtti.

İşte kemik suyunun duymadığınız faydaları...

Kemik suyunun faydaları

- Düzenli tüketimi hem uzun hem de sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralar.

- Kemiğin içinde yer alan ilik, vücudun bağışıklık sistemiyle birebir bağlantılı olan trombosit, eritrosit ve lökasit hücrelerinin üreyerek çoğalmasına katkı sağlar. Kemik ilikleri soğuğa karşı koruyucu olmasının yanında hastalık döneminin olduğundan daha kısa sürede atlatılmasını sağlar.

- Kelle paça çorbası kış aylarının favori içeceği özelliğini soğuğa karşı vücudu ısıtmasıyla kazanmıştır.

- Kemik suyu kemik gelişimine katkı sağlar. Boy uzamasını destekler.

- Kemikleri güçlendirmesinin yanında hasta olan kemikleri iyileştirme özelliğine de sahiptir. Örneğin herhangi bir nedenle kırılmış olan kemik ya da kemikler kemik suyuna yapılmış çorba sayesinde daha hızlı toparlanır ve iyileşme gösterir.

- Kemik suyu çorba, sadece bebek ve çocuk gelişiminde değil yaşlıların beslenmesinde de önemli yere sahiptir. Özellikle merdiven çıkamayan ya da yürürken dizlerinin güçsüzlüğünden şikayet eden yaşlıların dizlerine güç verir.

Daha sağlam basmalarına yardım eder. Yaşlı insanlarda diz sağlığında sorun olmasının temel nedeni belli bir yaştan sonra dizlerin içindeki sıvının kaybolması ve vücut tarafından tekrar üretilememesidir. İşte kemik suyu çorba, ihtiyaç duyulan bu sıvıyı dizlere verir. Bu sayede dizler, tam anlamıyla eskisi gibi olamasa da güçlenir.

- Kemik suyuna çorba hazırlarken bu çorbayı limonla desteklemek, çorbanın faydalarını kat be kat artırır.

Kemik suyu nasıl hazırlanır

Malzemeler

1.5 kg. ilikli kemik
Karabiber
2 adet defne yaprağı
1 adet soğan
Su
Pet bardaklar

Yapılışı:

Kasaba kemikleri kırdırın. Kemikleri yıkayıp düdüklü tencereye koyun. Üzerine çıkacak kadar su ekleyip kaynamaya bırakın. Kaynamaya başlayınca üzerine çıkan köpükleri alın. Soyulup ikiye bölünmüş kuru soğanı, karabiber ve defne yaprağını koyup kapağını kapatın. Kısık ateşte yaklaşık 2 saat pişirin. Et suyunu ocaktan alıp süzgeçten süzün. Ilıyınca pet bardaklara veya küçük kaplara paylaştırın. Soğuyunca dondurucuya yerleştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sağlık, guatr, hipertiroidi, sivilce, hastalık tedavileri, hastalık nedenleri, prostat, yanık, göz, kalp, ilaçlar, reflü, mantar, depresyon, böbrek, kanser, sinir, şeker hastalığı