Kardeş kıskançlığı ile başa çıkmanızı kolaylaştıracak öneriler

Kardeş kıskançlığı ile başa çıkmanızı kolaylaştıracak öneriler

Dünyaya iki veya daha fazla çocuk getiren anne babaların hayatı, bazen olması gerektiği gibi iyi gitmiyor. Kardeşler arası kıskançlık, çoğu ebeveyni zor durumlara düşürebiliyor. Eğer yeni bebeğinizin gelişi ile bu problemleri yaşamaya başladıysanız, korkmayın yalnız değilsiniz.

Çocuğunuz kardeşini kıskanıyor mu? Kardeşi doğduğundan beri huyu mu değişti? Huysuzlanıyor, size çok yapışıyor, bebek gibi mi davranıyor? Kardeşine zarar veriyor, onu geri götürelim mi diyor? Eğer tüm bu sorunlarla baş etmekte zorlanıyorsanız yalnız değilsiniz.

Açıklama ve davranışlarınızda tutarlı olun

Aslında çocuklar 4 yaşına kadar kardeş sahibi olmanın nasıl bir şey olduğunu tam olarak kavrayamıyor. O güne kadar evdeki bütün ilgi üstlerindeyken, bir gün içinde evin küçük çocuğu olmaktan çıkıp büyük ağabey ya da abla haline geliyorlar. Birdenbire ilgiyi kaybeden çocuklar için bu durumla baş etmekse her zaman kolay olmuyor. Yeni kardeşin aileye katılmasından sonra doğal olarak gelişen kıskançlık ise önüne geçilebilecek bir durum değilse de çocuklarınıza göstereceğiniz ilgi ve onları anladığınızı belirterek yapacağınız açıklamalar çocuğun rahatlamasını sağlayacaktır. Elbette en önemlisi açıklama ve davranışlarınızın tutarlı olmasıdır. Anne, baba ile birlikte diğer aile büyüklerinin davranışları büyük çocuğun aileye yeni katılan küçük bireyin yabancı ve bir düşman değil aksine hayatını daha neşeli ve eğlenceli hale getirecek bir kardeş, arkadaş olduğunu daha kolay kabullenmesini sağlayacaktır.

Kıskançlık kardeşi sevmeye engel değil

Aileler ayrıca büyük çocuklarına kıskançlık, kızgınlık gibi duyguların kardeşlerini sevmesine engel olmadığını söylemeli. Klinik Psikolog - Oyun Terapisti Pınar Mermer konuyla ilgili olarak; "Bir insanı hem sevebilir hem de zaman zaman kıskanabilirsin; bu çok normal. Ne zaman kıskanırsan gel bana söyle bunun hakkında konuşalım” diyerek çocukların rahatlamalarının sağlanabileceğini belirtiyor.

Büyük kardeşe ilgi ve sevgiyi azaltmayın

Yeni kardeşin gelişi ile birlikte çocuğunuza her zaman gösterdiğiniz ilgi ve sevgiyi azaltmadan, günlük rutinini bozmadan, evde yeni kardeşin gelişiyle birlikte büyük kardeşin hayatını eskisi gibi devam ettirmesine olanak tanıyıp, minik bebeği de zamanla bu rutine dahil ederek en mutlu zamanlarınızı daha mutlu hale getirebilirisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sağlık, guatr, hipertiroidi, sivilce, hastalık tedavileri, hastalık nedenleri, prostat, yanık, göz, kalp, ilaçlar, reflü, mantar, depresyon, böbrek, kanser, sinir, şeker hastalığı