Kadınlar erkeklerden daha yorgun

Kadınlar erkeklerden daha yorgun

Kadınların biyolojik olarak hafif uyuyanlar olarak programlandığını belirten uzmanlar, kadınlar gece bebeğinin ağlamasını hemen duyar onlar her zaman kırmızı alarmdalar açıklamasında bulundu. Loughborough Üniversitesi Uyku Araştırma Merkezi Profesör Jim Horner'a göre, kadınlar biz erkeklerden en azından bir 20 dakika daha fazla uykuya ihtiyaç duyar. Kadınlar daha fazla görev eğilimindedir ve bu yüzden erkeklere göre beyinlerini daha fazla kullanır. Bu nedenle onların uykuya ihtiyacı büyüktür diyor.

Peki bunun nedenleri nedir ve üstesinden nasıl gelebilirsiniz?

Mide ekşimesi

Mide ekşimesi mide asitlerinin yemek borusuna geri dönmesinden kaynaklanan, genellikle karın bölgesinde, zaman zaman da göğüs bölgesinde hissedilen yanma hissidir. Hamile ve menopoz dönemindeki kadınlarda erkeklere oranla mide ekşimesi daha fazla görülür. Mide ekşimesine yol açan asitli yiyecekleri geceleri rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Londra Barnet Hastanesi'ndeki gastroenterolog Steven Mann, yatmadan dört saat önce gazlı içecekler, narenciye, baharatlı ve yağlı gıdalardan kaçınmayı öneriyor. Akşam yemeğinin hafif gıdalarla geçirilmesinin faydalı olacağına da vurgu yapıyor. Mide ekşimesi olasılığını azaltmanın başka bir yolu da yatağınızı biraz yükseltmeniz işe yarayabilir. Bu işe yaramazsa mide ekşimesi için reçetesiz satılan asit hapları kullanılabilir. Ancak doktorunuza danışmakta fayda var.

Diş gıcırdatma

Uzmanlara göre gece diş gıcırdatanların çoğunu kadınlar oluşturuyor. Çene ve boyun ağrısına neden olabilecek olan bu durum uyku düzenini de altüst ediyor. Uzmanlara göre bu bilinçsiz bir stres atma yöntemi. Kadınların diş gıcırdatma dönemleri hamilelik, menopoz ve adet döngüsünün belirli aşamalarında daha da yoğunluk kazanabiliyor. Diş hekimize danışarak bir ağız koruyucu ya da ağız atelleri kullanabilirsiniz. Yatmadan 1 saat önce bilgisayar kullanamayı artık bırakmalı ılık bir duş alarak rahatma yoluna gitmelisiniz.

Baş ağrısı

Araştırmaya katılan uzmanlar kadınların erkeklerden daha fazla baş ağrısı yaşadığını belirtti. Gece aniden bıçak gibi saplanan ağrılar yaşadığını belirten uzmanlar gece saat 1 ile 3 arasında kadınların ani bir ağrı ile uyandığını belirtti. Ağrıların yarım saatten fazla sürdüğünü belirten uzmanlar, bunun zaman zaman saatlerce sürebildiğini de kaydetti. Doktorlar baş ağrısının nedenleri konusunda çok emin değiller ama akşam alınan kafein oranını azaltmakta yarar olduğunu belirtiyorlar. Teoriye göre kafein beyindeki ağrı yollarını etkileyebilir. Ağrınız çok şiddetli ise doktora görünmekte fayda var.

Husursuz bacak uyuşması

Kadınlar erkeklerden iki kat fazla husursuz bacak sendromu yaşar. Willis-Ekbom hastalığı olarak da bilinen husursuz bacak sendromu; ayaklarda, baldırda rahatsızlık, karıncalanma hissi uyandırır. Çoğunlukla geceleri uyku esnasında görülen bu rahatsızlığı uzman doktor Nicholas Silver, kafein alımını sonlandırmak işe yarayacaktır diye açıklıyor. Silver, ''tecrübelerime göre hastalarımın %60'ı kafeini alımını bıraktıktan sonra iyileşti'' diyor.

Gece terlemesi

Özellikle menopoz döneminde yaşanan gece terlemeleri kadınları uykudan uyandıran bir diğer neden. Sıcak basması ve gece terlemeleri bir kadının düşük östrojen seviyesine sahip olduğunun belirtileridir. Uzmanlar bunun için karayılan ve kırmızı yonca gibi doğal ilaçları öneriyor. Bu işe yaramazsa doktorunuza danışın. Profesör Jim Horne göre, gece herkes 20 kez uyku pozisyonunu değiştiriyor. Ancak erkeklerin kadınlardan daha fazla uyku pozisyonu değiştirdiği belirtiliyor. Bu da kadınların uykusunun bölünmesine yol açabiliyor. Erkekler kadınlardan daha fazla horladığı horladığı için yine kadınların uykularının bölünmesi gibi bir durumla karşılaşılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sağlık, guatr, hipertiroidi, sivilce, hastalık tedavileri, hastalık nedenleri, prostat, yanık, göz, kalp, ilaçlar, reflü, mantar, depresyon, böbrek, kanser, sinir, şeker hastalığı