Horlamanın en yaygın sebepleri

Horlamanın en yaygın sebepleri

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Metin Erdinç, insanların yarısından fazlasının zaman zaman, dörtte birinin ise sürekli olarak horladığına dikkat çekerek tedavi edilmesi gerekli bir hastalık olduğunu kaydetti.Op. Dr. Metin Erdinç; horlamanın halk arasında sanılanın aksine çözümsüz ve önemsiz bir sorun olmadığını, altında ciddi sorunları barındırabileceğini belirterek horlama nedenleri ile ilgili önemli bilgiler verdi.

İşte en yaygn horlama nedenleri

Genetik: Erkekler kadınlarınkine oranla daha dar bir boğaza sahiptir ve bu nedenle horlamaya daha yatkındır. Dar bir boğaz, yarık bir damak, genişlemiş geniz eti, alt çenenin küçüklüğü gibi genelde kalıtsal aileden gelen fiziksel özellikler horlamaya eğilimi artır.

Geniz ve sinüs sorunları: Tıkalı nefes borusu horlamaya neden olacak şekilde nefes almakta güçlük ve boğazda hava boşluğu yaratır.

Aşırı kilolu ya da şekilsiz bir vücut yapısı: Şişkin dokular ve zayıf kas tonusu horlamayı tetikler.

Alkol, sigara ve ilaç tedavisi: Alkol tüketimi, sigara ve belli ilaç tedavileri horlamaya neden olan kas gevşemelerini artırır.

Uyku pozisyonu: Sırtüstü uyumak boğazdaki dokuların genişlemesine nefes borunuzun kapanmasına ve dolayısıyla horlamaya neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sağlık, guatr, hipertiroidi, sivilce, hastalık tedavileri, hastalık nedenleri, prostat, yanık, göz, kalp, ilaçlar, reflü, mantar, depresyon, böbrek, kanser, sinir, şeker hastalığı