hipotiroidi hipertiroidi belirtileri tedavisi

 

hipotiroidi hipertiroidi belirtileri tedavisi

Tiroid bezinin çok çalışması ( hipertiroidi)

Troid bezinin çok çalışmasının en sık nedenleri troid bezin üzerinde kendi kendine çalışan nodül bulunması ve Basedow hastalığıdır. Basedow hastalığı kadınlarda ve 20-30 yaşları arasında daha sık görülür. Genel yorgunluk, halsizlik, isteksizlik, yemek yemede azalma olmadığı halde kilo verme, kalbin hızlı çarpması ve ritm bozukluğu, göğüste ağrı, kalp yetmezliği, nefes darlığı, sinirlilik hali, depresyon, uykusuzluk, saç dökülmesi, ishal ortaya çıkabilecek belirtilerdir. Gözler dışa fırlamış gibi görünebilir ve kadınlarda adet düzensizlikleri olabilir.

Tanı, kanda hormon düzeylerinin tayini ile mümkündür.

Tedavi olarak 3 olasılık söz konusudur:

1.    İlaç ile tiroidin baskılanması

2.     Işınlı iyot tedavisi

3.    Ameliyatla tiroidin tamamının veya tamamının veya tamama yakınının çıkartılması

 

Bu tedavilerin hangisinin uygulanacağı doktor tarafından belirlenir.

 

Troid bezinin az çalışması ( hipotiroidi )

 

Troid bezinin iltihaplanması ya da tiroid ameliyatı sonucunda bez zarar görüp az çalışabilir. Sık olarak hipertiroidi nedeniyle radyoaktif iyot tedavisi uygulanan hastalarda yaklaşık 10 yıl kadar sonra bezde yetersiz çalışma ortaya çıkabilir.

Hipotiroidinin bulguları, bezin çok çalışmasının tam tersi şeklindedir. Genel bir hareketsizlik hali, soğuğa dayanıksızlık, zekada yavaşlama, konsantrasyon zorlukları, nabızda yavaşlama, saçların sert ve kaba görünümü, saçların ve tırnakların kolay kırılması, ciltte kuruluk ve kabızlık şikayetleri görülür. Bu bulguların yavaş ilerlemesi nedeniyle hastalık fark edilmeden uzun yıllar kalabilir.

Kanda ilgili hormonların miktarı tayin edilerek tanı konulabilir. Tedavisi, eksik olan hormonların ilaç olarak verilmesi şeklindedir.

2 thoughts on “hipotiroidi hipertiroidi belirtileri tedavisi

  1. evet bu hastalıgın hepsıde bende var troit varmıs bende bu hastalıgın tedavisi varmı acaba

  2. benim 8 aylık bir hipotiroidi olan bebeğim var erken tesiş ile tedavi ettirdim ilerde ne olacak endişeliyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sağlık, guatr, hipertiroidi, sivilce, hastalık tedavileri, hastalık nedenleri, prostat, yanık, göz, kalp, ilaçlar, reflü, mantar, depresyon, böbrek, kanser, sinir, şeker hastalığı