Güneş çarpması

 

Güneş çarpması

Güneş çarpması

Fiziki sebebe bağlı bir hastalık halidir. Daha çok yaz aylarında güneş çarpması şeklinde ortaya çıkar. Zamanında tedbirler alınmazsa öldürücü olabilir. Şiddetli baş ağrısı, hafif ateş yükselmesi ve dalgınlık haliyle kendisini belli eden güneş çarpması çocuklarda daha tehlikeli bir rol oynamaktadır. Baş ağrısının sebebi sıcak dolayısı ile beyinde meydana gelen şişme ve su toplanmasıdır. Sıcak çarpmasının ciddi şekilde olanlarında menenjit tarzı bir tabloda ortaya çıkabilir.  Bu hastalarda genelde terleme azalmıştır.  Buna rağmen ağız kuruluğu ve susama hissi artar. Ense sertliği olabilir. Ayrıca yüz kızarır ve deride dikkati çeken deri yanıkları görülebilir.

Sıcak çarpması karşısında yapılacak en doğru hareket hastanın serin bir yere alınmasıdır. Başa tatbik edilecek ıslak kompreslerin faydası ardır. Hastaya su vermekten çekinilmemelidir. Baş ağrısı için ağrı kesici aspirin tipi ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Dalgınlık halinde olan hastalar için doktora gidilmesi şarttır.  Şuuru yerinde olan hastalara ılık banyolar da çok faydalıdır. Yazın sıcak havalarda bilhassa küçük çocukları uzun süre güneş altında bırakmamak lazımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sağlık, guatr, hipertiroidi, sivilce, hastalık tedavileri, hastalık nedenleri, prostat, yanık, göz, kalp, ilaçlar, reflü, mantar, depresyon, böbrek, kanser, sinir, şeker hastalığı