Döküm tava nasıl temizlenir

Döküm tava nasıl temizlenir

Döküm tava ve tencerelerin temizlenmesi diğerlerine göre biraz daha farklı. Peki döküm tencere ve tavalar nasıl temizlenmelidir? İşte yöntemi...

Temizlemek için ihtiyacınız olan malzemeler:

Dökme demir tava

Sünger veya sert fırça

Kuru bez ya da kağıt havlu

Bitkisel veya katı yağ

Kosher tuz (isteğe bağlı)

Nasıl temizlenir

Tencere ve tavanızı halen sıcakken temizlemeye başlayın. Yani kullanımdan hemen sonra temizlenmesi gerekmektedir. Daha sonra temizlerim diyerek lavabo içine bırakmanız halinde pas üretmeye başlayabilir.

Sıcak su ve bir sünger veya sert bir fırça kullanarak elle tavayı yıkayın. Kesinlikle bulaşık makinesi, sabun ya da bulaşık teli kullanmaktan kaçının. Yapışmış yemekleri çıkarmak için kaba koşer tuz ve suyu karıştararak bir hamur yapın. Bu hamuru sürüp, sünger ile ovun. Ayrıca sıcak suyun içinde yapışan yemek artıkları çıkacaktır. Yıkadığınız tencere veya tavayı iyice kurulayın ve kısık ateşin üzerine koyun.

Bir bez veya kağıt havlu kullanarak, tava yada tencerenin içine bitkisel yağ ve katı yağ sürün. Ardından kağıt havlu ile fazla yağı alın ve ocağı kapatın. Kuru bir yerde saklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sağlık, guatr, hipertiroidi, sivilce, hastalık tedavileri, hastalık nedenleri, prostat, yanık, göz, kalp, ilaçlar, reflü, mantar, depresyon, böbrek, kanser, sinir, şeker hastalığı