Çocukları kış hastalıklarından nasıl koruruz

Çocukları kış hastalıklarından nasıl koruruz

Kış aylarının gelmesiyle birlikte daha da artış gösteren hastalıklar özellikle çocukları daha çok etkiliyor. Kış mevsiminde kapalı ortamlarda daha uzun süre vakit geçirilmesi de mikropların daha sık yayılmasına neden oluyor. Ailelerin kreş ve okul çağındaki çocukları için çok daha dikkatli olması gerektiği konusunda uyarılarda bulunan Liv Hospital Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pakize Elif Erkul kış hastalıkları konusunda aileleri bilgilendirdi.

Risk altındaki gruplar

- Hem viral hem de bakteriyel hastalıklar açısından kalabalık ortama giren çocuklar hastalıklar
- Kreşe ve okula giden çocuklar, kreşe-okula giden kardeşi olan bebekler ve kalabalık ailelerdeki çocuklar
- Prematüre doğan, anne sütü almayan, evinde sigara içilen, beslenme bozukluğu, kalp hastalığı, astım, şeker hastalığı, kronik akciğer hastalığı olan ve kanser tedavisi gören çocuklar

Çocukları hastalıklardan koruma yolları

NORMAL DOĞUM: Bebeğin enfeksiyonlara karşı korunması doğumla birlikte başlar. Özellikle normal, vajinal doğumla dünyaya gelen bebekler anneden faydalı bakterileri alarak sezeryanla hayata gelenlere göre 1-0 önde başlar.

ANNE SÜTÜ: Çocukları enfeksiyonlara karşı koruma anne sütü vermekle devam eder. Anne sütü alan bebeklerin orta kulak enfeksiyonu, zatüre, ishal gibi pek çok hastalığı geçirmediği veya daha hafif geçirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Doğumdan itibaren ilk 6 ay tek başına, daha sonra tamamlayıcı gıdalarla beraber 2 yaşına kadar anne sütü verilmesi bebeğin hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlamaktadır.

BESLENME: Anne sütü yanında beslenme vücut direncinin sağlanması ve enfeksiyonlara yakalanmanın azaltılması açısından oldukça önemli. Bebek ve çocuk beslenmesinde yağ, protein, karbonhidrat ve vitamin-mineral ve eser elementler yönünden her yaşa uygun dengeli bir beslenmesistemi takip edilmelidir. Her yaş grubu çocuk için mutlaka her gün süt –süt ürünleri, yumurta, et, meyve-sebze, tahıllar ve baklagillerin tüketilmesi önem taşır. Özellikle yumurta en değerli protein kaynağı olup çocuk beslenmesinde çok önemlidir ve günlük tüketilmelidir. Et ürünlerinden kırmızı et ve balık vazgeçilmezdir. Omega 3 balık yağları çocuklarda vücut direncini artırmanın yanı sıra beyin ve göz gelişimi için de oldukça önemlidir. Yeterli balık tüketmeyen çocuklarda omega 3 balık yağı içeren preparatlar ek olarak verilebilir.

EL YIKAMA: Solunum yolu hastalıklarının özellikle kreş ve okula giden çocuklarda kış döneminde sık gözlenmesi sebebiyle hijyen kurallarına dikkat etmek ve özellikle çocuklara el yıkama alışkanlığının kazandırılması çok önemlidir. Virüs ve bakterilerin vücuda en kolay geçiş yolu ellerdir. Özellikle yemek öncesi ve tuvalet sonrası el yıkama alışkanlığı çocuklara mutlaka kazandırılmalıdır.

SİGARADAN KORUMA: Evde kesinlikle sigara içilmemeli ve çocuklar sigara içilen ortamlarda bulundurulmamalıdır.

AŞILAR: Aşılama çocukları enfeksiyonlardan koruyan en önemli silahtır. Rutin aşılar dışında rotavirüs aşısı, grip aşısı, meningokok aşısı ve ergenlerde boğmaca ve rahim kanseri aşılarının yapılması çok önemlidir.

D VİTAMİNİ: Ülkemizde 1 yaşa kadar olan çocuklar düzenli D vitamini almasına karşın daha sonra D vitamini kullanılmamaktadır. Son yıllarda D vitamininin sadece kemik ve diş yapısını güçlendirmediği aynı zamanda eksikliğinde üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarının arttığı saptanmıştır. D vitamininin en önemli kaynağı güneştir. Günde en az 15 dakika kolların ve yüzün direkt güneş alması (Cam ya da perde arkasından alınması faydalı değildir) yeterlidir. Ancak kışın bu mümkün olmadığından D vitamini eksiklikleri ortaya çıkmaktadır. Günlük 400-800 ünite D vitamininin damla olarak alınması çocuğunuzu D vitamini eksikliğine karşı koruyacaktır. Çocuğunuz sık üst ve alt solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorsa kanda D vitamini düzeyine bakılarak uygun tedavi verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sağlık, guatr, hipertiroidi, sivilce, hastalık tedavileri, hastalık nedenleri, prostat, yanık, göz, kalp, ilaçlar, reflü, mantar, depresyon, böbrek, kanser, sinir, şeker hastalığı