Başarısız biten ilişki kredi kartı limitleri için zararlı

Başarısız biten ilişki kredi kartı limitleri için zararlı

Araştırmacılar, duyguları değiştiğinde kadınların harcama alışkanlıklarındaki değişimi inceledi. Kadınlar en fazla alışverişi ayrılıkla biten bir ilişki sonrası yapıyor. Böyle günlerde alışveriş için harcanan paranın ortalaması yaklaşık 190 TL'yi bulabiliyor. Can sıkıntısı, bir arkadaşla çıkan tartışma, işyerinde kötü geçen bir gün sonrası AVM'lerde ya da internet sörfü sırasında yapılan alışverişler ise bütçede 110-125 lira arasında gediğe yol açıyor.

Araştırma, kötü bir ayrılık sonrası mutsuzluk yaşayan kadınların, mutlu olmak için normale göre çok daha fazla alışveriş yaptıklarını ortaya koydu.

Alışveriş alışkanlıklarını hem dünyada takip eden hem de ülkemizde araştıran Avantajix.com'un kurucu ortağı Güçlü Kayral'a göre alışveriş, birçok insan için ama özellikle kadınlar için bir terapi... Ertesi gün bütçe aşımından dolayı pişmanlık duyulması da sıklıkla yaşanan bir durum.

Kırık kalp, kredi kartı düşmanı

Kayral'ın bu saptamasına örnek olan 2 binden fazla kadının katıldığı araştırmaya göre, ayrılıkla biten bir ilişki sonrası kalbi kırık kadınlar daha fazla dışarı çıkıyor ve mutsuzluklarını bastırabilmek için özellikle giyim ve ayakkabıya para harcıyor. Böyle günlerde alışveriş için harcanan paranın ortalaması yaklaşık 190 TL'yi bulabiliyor.

Aybaşlarında yeni şeyler için 175 TL gibi paralar harcanırken, sadece vitrin gezmek için ya da internet mağazalarına göz atmak niyetiyle atılan adımlarda ise ortalama 130 TL harcanabiliyor.

Araştırmaya göre, can sıkıntısı nedeniyle çıkılan alışverişlerde yaklaşık 125 TL harcanırken, gün içinde yaşanan bir tartışma nedeniyle sakinleşmek için çıkılan alışverişlerde ortalama 115 TL harcanıyor.

İş yerinde kötü bir gün geçirdikten sonra alışverişler ise bütçede ortalama 110 TL değerinde bir gedik oluşturmakta.

Kadın kadına alışveriş tehlikeli

Araştırmanın şaşırtıcı sonuçlarından biri de her 10 kadından 9'unun alışveriş sırasındaki ruh hallerinin alışveriş kararını etkilediğini kabul etmesi.

Araştırma, deneklerin %56'sının zor bir gün geçirdikten ya da belirli bir ruh hali içinde olmalarından dolayı alışverişten kaçındıklarını da ortaya koymakta. Çünkü bu grup, gerçekten harcamak istediklerinden fazla harcayacaklarının bilincindeler. Ama yine de %53 oranında denek, kendilerini neşelendirmek için özellikle online alışverişi tercih ettiklerini belirtiyor.

Anketten çıkan bir başka sonuç da aynı anda iki kadının alışverişe çıkması, birbirlerini teşvik etmelerinden dolayı daha fazla kredi kartı kullanımıyla sonuçlandığı şeklinde.

Alışverişe çıkanların %79'u ilk başta kendilerine kesin bir harcama limiti belirleyerek yola çıksalar dahi, bunların % 32'si online alışverişlerde bu limitin üstüne çıkmaktan kendini alamadıklarını söylüyor.

Her 3 kadından 1'i sıkıntı gidermek için mağazalara giriyor

Araştırmada alışveriş yapmak için en popüler nedenler olarak; ihtiyaç duyulan bir şeyi almak, arkadaşlarla birlikte dışarıda vakit geçirmek veya tatil alışverişi yapmak öne çıksa da, her 3 kadından 1'i sadece sıkıntı gidermek amacı ile düzenli olarak mağazalara giriyor.

Bir diğer üçte birlik kısım ise vitrin gezmek ya da internette mağazalara bakmayı sıkıntı giderme vasıtası olarak kullanmakta iken, %28'lik bir bölüm ise maaş aldıkları zaman vitrinlere bakmaya başlıyor.

10 kadından 4'ü, maaş aldıkları zaman ilk iş olarak online veya offline bir mağazaya koştuklarını itiraf ediyor. Diğer %17'lik bir grup ayrılık sonrası kendilerini biraz olsun iyi hissetmek için alışverişe çıktığını söylerken, %12'lik bir grup da iş yerinde kötü geçen bir gün sonrası alışverişe çıkmanın kendilerini rahatlattığını ifade ediyor.

Duygusal etkiler sonrası ortalama harcamalar

Ayrılık sonrası: 190 TL

Maaş günleri: 175 TL

Vitrin gezme ya da internette gezinti: 130 TL

Sıkıntı sonrası: 125 TL

Biriyle tartıştım: 115 TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sağlık, guatr, hipertiroidi, sivilce, hastalık tedavileri, hastalık nedenleri, prostat, yanık, göz, kalp, ilaçlar, reflü, mantar, depresyon, böbrek, kanser, sinir, şeker hastalığı