Anne ve babanın psikolojisi çocuğun başarısını etkiliyor

Anne ve babanın psikolojisi çocuğun başarısını etkiliyor

Araştırmaya göre depresyonda bir anne veya babası olan öğrencinin notları sınıf arkadaşlarına göre daha düşük. ABD, İngiltere ve İsveçli bilim insanlarının yaptığı araştırma psikiyatri dergisi olan Jama Psychiatry'de yayınlandı.

Psikolog Dr. Ali Kemal Gün, konuyla ilgili Cihan Haber Ajansı'nın sorularını cevaplandırdı.

Psikolojik sorunu olan ebeveyn çocuğa güven veremez

Dr. Ali Kemal Gün, insan ve çocuk psikolojisini, çocuk eğitimi ve pedagojiyi bilen herkesin bunu tasdik edeceğini kaydederek "Çocuğun en ihtiyaç duyduğu şey güven unsurudur. Güvendiği insanlarla, güvendiği ortamda olması... Anne - babadan birinin ruhsal durumundan dolayı çocuğa güven duygusunu veremeyişi, onunla ilgilenememesi, onu yönlendirememesi, neyin doğru neyin yanlış olduğunu ona anlatamaması çocuğa boşluğa düşürür ve çocuğun hem sosyal iletişimdeki yeteneklerini, başarılarını, hem okul başarısını direk olarak etkiler" dedi.

Çocukların kişilik yapısı anne - babayı örnek alarak gelişiyor

Birçok hastasından duyduğu örneği paylaşan Dr. Gün, "Çocuğun kişilik yapısı öncelikle anne - babanın örnek alınmasıyla; taklit yoluyla gelişiyor. İlk rol modellerdir anne ile baba. Depresyonda olan anne veya baba nasıl rol modeli olabilir? Depresyonda olan anne – babalar çocukla iletişimde göstermesi gereken ilgiyi, yakınlığı ve sevgiyi gösteremiyor. Dolayısıyla çocuk da ya depresyonda olur ya da bu durum, onun tüm alanlardaki başarısına olumsuz etki eder" diye konuştu.

Çocuk evdeki iletişimsizliği okula götürüyor

Araştırmanın son bölümünde genetik faktörlerden de bahsedildiğini bildiren Dr. Gün, "Bunun ispatı yok ama, bizim her üç hastamızdan birinde, baba veya annesinde ya da soy ağacında o rahatsızlığın en azından belirtilerinin olduğu biliniyor. Genetik faktörlerin de rolü olabilir ama bence esas rol oynayan şey anne ve babanın ruhsal durumundan dolayı çocuğa vermesi gereken şeyi veremiyor olması. Çocuğun anne veya babası depresyonda ise, bu çocuk okula gittiğinde sürekli bununla meşgul olacak, gelecekle ilgili korkuları olacaktır" ifadelerini kullandı.

Psikolog Gün, "Anne - baba arasındaki iletişim kötü olduğunda çocuklar onu okula götürüyor. Okulda öğretmen ders anlatırken, çocuğun kafasında başka bir film dönüyor. Evde ne olacak, babam bugün nasıl hareket edecek, anneme bir şey olacak mı diye bunlarla meşgul olurken tabii ki derslerini ihmal ediyor" tespitinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sağlık, guatr, hipertiroidi, sivilce, hastalık tedavileri, hastalık nedenleri, prostat, yanık, göz, kalp, ilaçlar, reflü, mantar, depresyon, böbrek, kanser, sinir, şeker hastalığı