Adet sancısını hafifleten yiyecek ve içecekler

Adet sancısını hafifleten yiyecek ve içecekler

Her ay kadınların korkulu rüyası olan bu dönem, vücut için bir hediye olsa da beraberinde getirdiği çok sayıda belirti nedeni ile çekilmez bir hal alabiliyor. Bu belirtilerin başında ağrılı kramplar, bulantı, şişkinlik, baş ağrısı ve sırt ağrısını geliyor. Bundan dolayı bu dönemde güçsüz ve yorgun kalınabileceğini belirten Diyetisyen Sanem Apa Doğan, özellikle kış aylarında artan adet sancısı ve şikayetlerinin azalmasına yardımcı olacak doğal yiyecek ve içecekleri listeledi.

Adet sancısını azaltan yiyecek ve içecekler

Su: Adet dönemlerinde tüketeceğiniz günde 2,5-3 litre su, şişkinlik ve kramplara karşı oldukça etkili olur. Ağrı ve krampların şiddetini azaltır. Özellikle bu dönemde artan tatlı krizlerine karşı koyabilmek için su tüketimini artırmalı ve şeker dengesini sağlayabilmek için su şişenizin içine 1 çubuk tarçın koyarak denemelisiniz.

Balık: Omega 3 yağ asitleri ve D vitamini yönünden zengin somon gibi yağlı balıklar adet sancılarının azalmasına yardımcıdır. Şişkinlik şikayetinin de azalması için kızartma tüketiminden kaçınmalı fırında buğulama ya da ızgara yöntemlerini tercih etmelisiniz. Ayrıca balığın yanında yapacağınız havuçlu bir salata da yine krampların azalmasında çok etkilidir.

ananas

Ananas: Sulu olması ve tatlı tadıyla ananas krampların azalmasında, ödemin giderilmesinde en etkili besinlerden biridir. Özellikle adet dönemi şişkinliklerinin giderilmesi için her gün tüketmelisiniz.

Bitki çayları: Yeşil çay, kırmızı meyve çayları, tarçın, portakal ve nane limon çayı, adet sürecinde değişen tüm vücut fonksiyonlarınızın düzenli şekilde çalışmasını sağlar. Yeşil çay ödem oluşumunu azaltır ve metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlar. Kırmızı meyve çayları (ahududu, kuşburnu, kızılcık, yaban mersini vb.) ise içeriğindeki antioksidan kapasitesiyle rahatlatıcı etki gösterir ve kramp şikayetlerini azaltır. Tarçın portakal çayı artan tatlı isteğinizi bastırmada en etkili bitki çaylarının başında gelir. Nane limon çayı ise şişkinlik, gaz ve bulantı şikayetlerinizin azalması için yine içmeniz gereken çaylar arasındadır. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken nokta güvenilir kaynaklardan elde edilen, saklama ve üretim koşulları belli olan çaylardan tercih etmeniz olmalıdır.

Bitter çikolata: Tatlıya en çok ihtiyaç duyduğumuz adet döneminde yine doğru tercihler ile tatlı atağınızı bastırabilirsiniz. Kalori değeri yüksek tatlılar yerine yiyeceğiniz 20 gram bitter çikolata sizi mutlu ederken antioksidan etkisi ile kasların gevşemesine, rahatlamaya ve ağrıların azalmasına destek olur.

muz

Muz: Egzersiz öncesi kramp oluşumunu engellemek için verdiğimiz muz aynı şekilde adet sancı ve kramplarının azalması için de en çok tavsiye edilen besinlerin başındadır. Adet döneminde yiyeceğiniz 1 muz kramp şikayetlerinizi ne denli azaltıyor takip edebilirsiniz.

Tarçınlı süt: Sabahları içeceğiniz tarçınlı ılık süt, kalsiyumun etkisi ile kramplara karşı etkili olur. Tarçınla tatlandırdığınız sütünüz tatlı atağınızın oluşmasının önüne geçer. Eğer süt içtiğimde şişkinlik şikayetim artıyor diyorsanız laktozsuz süt tüketebilirsiniz.

Egzersizi ihmal etmeyin

Her zaman olduğu gibi adet döneminde de egzersizi ihmal etmemek oldukça önemli. Gün içinde orta tempoda yürüyüşler yaparak kaslarınızın rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Egzersiz ve beslenme programlarınızda yapacağınız doğru tercihlerle yaşamınızın her dönemini kaliteli yaşayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sağlık, guatr, hipertiroidi, sivilce, hastalık tedavileri, hastalık nedenleri, prostat, yanık, göz, kalp, ilaçlar, reflü, mantar, depresyon, böbrek, kanser, sinir, şeker hastalığı